خانه / تکنولوژی / همه چیز درباره اینترنت ۵G

همه چیز درباره اینترنت ۵G

این روزها همه جا صحبت از اینترنت ۵G است اما به نظر می رسد زیرساخت های این نوع اینترنت هنوز به اندازه کافی آماده نشده و نمی توان انتظار داشت ناگهان به اندازه اینترنت ۴G درجهان محبوب شود.

مسیر رسیدن کاربران از اینترنت ۲G تا اینترنت ۵G مسیری طولانی است. درواقع اینترنت برای رسیدن به نسل پنجم خود یا همان ۵G مسیری نسبتا طولانی را طی کرده  است.

نخستین شبکه ۲G در سال ۱۹۹۱ ظاهر شد و سپس اولین شبکه های تجاری ۳G  در سال ۲۰۰۱ به فروش رسید (اما تا سال ۲۰۰۳ به اروپا و آمریکا نرسید).

اما اگر نگاهی به محبوبیت نسل های مختلف اینترنت داشته باشیم متوجه خواهیم شد که نرخ این محبوبیت بسیار متغیر است. برای مثال از محبوبیت نسبی ۲G و ۳G فاصله چندانی نیست اما بین ۳G و ۴G  فاصله ای قابل توجه وجود دارد. این نمودار محبوبیت  ۲۵ سال گذشته را در برمی گیرد. درواقع در نگاهی دقیق تر، شروع این نمودار سال ۱۹۹۴ است. اما در نظر داشته باشید که دوره واقعی حیات اینترنت ۲G را می توان سالهای ۱۹۹۱-۲۰۰۳  دانست.

گوشی های اولیه  مبتنی بر اینترنت ۳G با موج طوفانی همراه نبودند چرا که کمتر فردی از تماس های ویدئویی استفاده می کرد و برنامه های پیشرفته ارتباطی نیز رایگان نبودند و نسبتا گران قیمت محسوب می شدند. بر این اساس قابلیت های نسل سوم اینترنت به شکلی که انتظار می رفت دیده نمی شد.

این روند تا سال ۲۰۰۷ ادامه داشت و این یعنی ۴ سال از عمر اینترنت ۳G به بطالت گذشت. اولین شبکه های تجاری ۴G در سال ۲۰۰۹ مستقر شدند و بار دیگر چندین سال طول کشید تا گوشی های سازگار با آن رونمایی شوند. این روندی غیر معمول نیست و انتظار می رود در مورد اینترنت ۵G نیز همین اتفاق بیفتد.

 سال ۲۰۱۳ زمانی بود که محبوبیت ۴G به اوج خود رسید و درواقع طرفداران اینترنت ۳G به سمت ۴G کوچی بزرگ داشتند. از این سال تا کنون اغلب گوشی های هوشمند مبتنی بر اینترنت ۴G طراحی شده اند.

این روزها اولین شبکه تجاری ۵G در حال راه اندازی است. بنابراین، اگر روند رشد اینترنت از الگوی همیشگی تبعیت کند، می توان انتظار داشت که نقطه اوج رشد برای اینترنت ۵G احتمالا سال ۲۰۲۳ خواهد بود.

پوشش شبکه نیز یکی دیگر از مسائلی است که شهرهای بزرگ با آن رو به رو هستند. درواقع تا زمانی که زیرساخت های پشتیبانی از اینترنت ۵G فراهم نباشد کاربران عملا چاره ای به جز صبوری ندارند.

منبع: انتخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *